upozorneni

 

Vážení zákazníci, prodejna ve Starém Pelhřimově 51

z technických důvodů zavřena.

 

Otevřeno: Strachovská 1907, Pelhřimov

otvírací doba: Po-Pá 8.00 - 16.00hod.

                            So 8.00 - 11.30hod.

 

 infolinka: 607 125 125

 

 

BARVY

Rádi vam pomůžeme vybrat vhodnou kombinaci barev při malování pokojů s ohledem na prosvětlení a velikost pokoje (bytu).

V našich prodejnách jsou kromě veškerého sortimentu vnitřních a venkovních barev, laků, lazur a velkého množství všech možných malířských pomůcek, také k dispozici vzorníky barev od mnoha výrobců.

 

Jak jednotlivé barvy působí při malování pokojů?

Modrá, zelenomodrá a zelená barva místnost opticky rozšiřují. Modrá, modrofialová a tyrkysová jsou velmi studené

Oranžové a červené odstíny prostor zdánlivě zužují. Oranžová je považována za mimořádně teplou barvu. Žlutá, oranžová a červená barva působí tepleji, zelená vyrovnaně.

 

Jak pracovat s barvami a tvary?
  • Bílá barva místnost opticky zvětšuje, jiné barvy ji zmenšují či snižují.
  • Světlé barvy jsou vhodnější pro malé místnosti, prostor opticky zvětšují.
  • Tmavé odstíny barev uklidňují. Působí noblesně a věcně, ale ohraničují a zužují prostor. Nejlépe sluší velkým místnostem - prostor opticky zmenšují.
  • Stropy v místnostech malujeme zpravidla bílou barvou nebo světlejšími odstíny než stěny. Tmavý strop tedy místnost opticky sníží, světlé zdi ji jakoby zvětší.
  • Jasné a lehké barvy nanášíme nahoře, tmavé a těžší dole.
  • Hlavní (převažující) barvu stěn místnosti volíme v mírné sytosti (nemusí být pravidlem), doprovodné barvy mají být vůči ní kontrastní v odstínu a sytosti.
  • Prostor se zvýší, pokud budou po stěnách svislé pruhy. Čím jsou výraznější, tím bude místnost vypadat vyšší.
  • Vodorovné pruhy na podlaze místnost prodlouží a příčné na zadní stěně ji rozšíří a sníží. Naopak jsou-li na podlaze, opticky místnost působí jako širší a kratší.
  • Geometrické vzory působí čistě a moderně, zvláště v kombinaci s barvami podobného účinku. Ale stěny musí být dokonale rovné a přesné. Nerovnosti se mohou schovat jen při nepravidelném vzorku. Také není dobré kombinovat příliš mnoho geometrických vzorů.

 

Rozdělení barev podle jejich účinku na člověka:

1. Teplé barvy -  působí na psychiku vesele, lehce, povzbudivě, že rozšiřují a oživují místnost a jsou proto zvláště vhodné do pracoven, jídelen a dětských pokojů.

2. Studené barvy -  vedou spíše k pasivitě, ale vyhovují všem, kdo mají rádi čisté, jasné a svěří prostředí. Prostor s jejich použitím rozšíří a barva jakoby ustoupila do pozadí. Používají se zejména v kuchyních, koupelnách a pracovnách .

 

Co vyzařují jednotlivé barvy?
Bílá
Bílá

Symbolizuje čistotu i ledový chlad. Přináší světlo, lehkost, čistotu ale také prázdnotu. Nicneříkající barva, ale jen na pohled. Když si nejsme jisti, kterou barvu zvolit, volbou bílé nemůžeme udělat chybu.

Černá
Černá

Tíha, tma, přitažlivost. Je to barva nabitá emocemi, vzdorem a protestem. Je opakem bílé - neodráží žádné světlo.

Žlutá
Žlutá

Je barvou radosti, důvěry, štěstí a přátelství. Barva slunce, která podporuje schopnost se učit. Dává inspiraci, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Přináší do života lehkost, výšku, volnost, aktivitu a komunikaci.

Oranžová
Oranžová

Tuto barvu obecně považujeme za barvu mládí. Dodává vitalitu, pocit radosti a štěstí. Přináší optimismus a pomáhá zvládnout emoce. Tak jako všechny teplé barvy je všeobecně povzbuzující, včetně trávení a chuti k jídlu. Člověku přináší schopnost aktivní

Růžová
Růžová

Teplé odstíny narůžovělých a světlounce fialových květů, patří mezi stimulanty životních funkcí člověka. Z fialové barvy si přinášejí vnitřní harmonii a z červené energii. Jenom nejsou tak egoistické a na rozdíl od sytě fialové jsou lehčí. Ticho, teplo, srdečnost a něha – tak je vnímají lidé.

Červená
Červená

Láska, oheň a krev – to je červená! Stimuluje, dodává energii, sílu a vůli, podporuje smělost v rozhodování. Aktivita, teplo, láska, síla, činorodost, rozvoj, ale také egoismus. Není vhodná pro lidi psychicky vznětlivé a podrážděné.

Fialová
Fialová

Má stejné účinky jako modrá a indigo. Vede nás do nitra, je to barva vnitřní harmonie. Koncentrace, bezpečí, meditace, tíha, uzavřenost.

Modrá
Modrá

Jistota, klid, uvolnění, odpočinek, hloubka a věrnost. Tyto atributy připsali lidé syté modři. Tlumí a přináší dobrou náladu, uklidnění, vnitřní mír a pokoj. Hřeje a povzbuzuje náš organismus, proto je to barva vyhledávaná starými a nemocnými lidmi.

Zelená
Zelená

Nový život spojený s jarem a probouzející se přírodou. Znamená uklidnění, vyrovnává emoce. a přináší harmonii. Jistota, klid, ticho, neutralita, solidnost, tradice, ochrana, růst – to všechno s námi vyvádí zelená.

Hnědá
Hnědá

Barva země a hlíny. Dává pocit stability, jistoty a sepětí se zemí a přírodou. Charakterizuje přizpůsobivost, nutnost, realitu. Je to barva vázanosti a závislosti. Člověk, který oblibuje hnědou je ryzí materialista.

Šedá
Šedá

Vzniká částečnou absorpcí všech barev. Šedá vyvolává neutrální dojem, proto ji vyhledávají lidé nedůvěřiví, neschopní se rozhodnout. Lidé, kteří na sebe nechtějí upoutávat pozornost. Neutrální barva nerušící pozadí – to je ticho, všednost a absolutní klid.

 


Prodej barev Straka BARVY > BARVY

SPOJTE SE S NÁMI

sledujte nás na facebooku